Lista aktualności Lista aktualności

BAŁTYCKI FSTIWAL NAUKI

Bioróżnorodność - poznaj, by zachować „Wielka część różnorodności gatunkowej patrzy nam prosto w oczy pozostając niezauważona” Edward Wilson

W dniach 20 -25 maja 2014r.  odbywać się będzie XII Bałtycki Festiwal Nauki.

W tych samych dniach 23-24 maja 2014r. - zorganizowana zostanie również VI edycja akcji, poświęcona zagadnieniu „PRZYRODA JEST W MIEŚCIE". Głównym organizatorem jest Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, jednostka Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Będą to także obchody Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej.

Na te wydarzenia  Nadleśnictwo Wejherowo przygotowało program pn. Bioróżnorodność - poznaj, by zachować. 

Impreza odbędzie się w ogrodzie nadleśnictwa przy ul. Sobieskiego 247 B. Akcja rozpocznie się 23 maja o godz. 12.00 i potrwa do 18.00.

Proponowane tematy warsztatów i zabaw edukacyjnych:

  1. Ile gatunków drzew można spotkać w lesie? – Nadleśnictwo Wejherowo

Las to przede wszystkim skupisko drzew. Ile ich rośnie w lasach Polski i ile ich występuje w lasach wejherowskich? Co wpływa na liczbę gatunków? Warsztaty będą oparte o naukę rozpoznawania drzew na przykładzie kolekcji posadzonej w ogrodzie przy nadleśnictwie.

  1. Woda w liściach – Nadleśnictwo Wejherowo

Woda odgrywa ogromną rolę w życiu roślin. Bez wody nie ma życia. Rośliny przy zbyt małej ilości dostarczonej wody schną, czyli obumierają. Gdy jest jej za dużo również obumierają, nie mogą oddychać. Warsztaty służą odpowiedzi na pytanie: czy i jak wpływa ilość wody na rośliny? ile wody rośliny mają w liściach?

  1. Różne nogi zwierząt - Nadleśnictwo Wejherowo

Zwierzęta przystosowują się do środowiska, w którym żyją. Ich wygląd pomaga im chronić się przed wrogami, polować i bezpiecznie się poruszać. Budowa kończyn to jeden z elementów , który ma ogromny wpływ poruszanie się zwierząt, sposób żerowania. Warsztaty posłużą odpowiedzi na pytanie : jak kształt kończyn (stóp) zwierząt wpływa na sposób ich poruszania się.

  1. Ptasie nogi - Nadleśnictwo Wejherowo

Ptasie nogi przystosowały się do chodzenia po różnym podłożu. Ponadto ptaki nie spadają z niestabilnych gałęzi, a ofierze złapanej w szpony trudno się uwolnić. W czasie warsztatów poszukamy odpowiedzi na pytanie : dlaczego ptaki nie spadają z gałęzi kiedy śpią.

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy!