Lista aktualności Lista aktualności

Niedźwiedzia przysługa.

W ostatnich dniach do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Sobieńczycach trafił młody puszczyk, który został znaleziony przez turystów w lesie. Ptak był w dobrej kondycji i nic szczególnego mu nie zagrażało.                
Młode puszczyki długo pozostają zależne od pokarmu dostarczanego im przez rodziców. Ale bardzo szybko zaczynają opuszczać gniazdo i mimo, iż nie potrafią jeszcze latać chętnie spacerują po gałęziach. Zdarza się, że podczas owych wędrówek spadną na ziemię. Zagrożenie ze strony drapieżników powoduje, iż mały puszczyk instynktownie próbuje wrócić do gniazda. Z pomocą pazurków i dzioba wspina się po pniu drzewa. Spacerowicze, często widząc nieporadnie zachowującego się nielota, w ludzkim odruchu, spieszą mu z pomocą.      

NIE!!! Nie należy dotykać napotkanych w lesie zwierząt. Szczególnie młodych, które ucząc się żyć w naturze nie są jeszcze  samodzielne. Potomstwo pozostaje zawsze pod opieką rodziców i jest bezpieczne. Szczególne przypadki porzucenia lub  osierocenia młodych są bardzo  rzadkie.  Jeśli mamy podejrzenie, że maluch jednak jest ranny bądź porzucony, należy oddalić  się i z dystansu obserwować zwierzę oraz  okolicę. Jeśli zauważymy rodziców natychmiast się oddalmy. Interwencje powinny   dotyczyć tylko osobników rannych lub osłabionych.

W wyniku bliskiego kontaktu, zwierzę przechodzi zapachem człowieka i może zostać odtrącone przez rodziców.