Lista aktualności Lista aktualności

Wypuszczenie Włochatki.

W dniu 10.04.2015r. na terenie leśnictwa Piaśnica, miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie związane z wypuszczeniem do środowiska naturalnego sowy włochatki (Aegolius funereus).

Do prowadzonego przez Nadleśnictwo Wejherowo Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Sobieńczycach trafiła osłabiona włochatka, która została odłowiona na Półwyspie Helskim. Przekazany ptak spędził ponad tydzień w wolierze, gdzie pod opieką leśniczego i lekarza weterynarii odzyskał dobrą kondycję i siły.
Włochatka to gatunek sowy, który jest przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000 – Puszcza Darżlubska. Nadleśnictwo Wejherowo prowadzi co roku monitoring występowania osobników tego gatunku na całym swoim obszarze, wykorzystując do tego celu metodę nasłuchów oraz obserwacji wytypowanych miejsc występowania drzew z dziuplami – potencjalnymi miejscami rozrodu włochatki. Z szeregu biotopów właściwych dla włochatki wybrano zlokalizowany na terenie Leśnictwa Piaśnica, sosnowy starodrzew z licznymi dziuplami po dzięciole czarnym i świerkami rosnącymi luźno pod jego okapem. Ptak po wypuszczeniu natychmiast odleciał na oddalony o ok. 20 m świerk. Osłonięta gałęziami włochatka rozejrzała się po okolicy i po krótkim spoczynku przeleciała na kolejne drzewa.
Mamy nadzieję, iż wypuszczony ptak znajdzie tam korzystne warunki dla siebie i przystąpi do lęgów.