Asset Publisher Asset Publisher

Dzień bez śmiecenia

Taki widok w poniedziałkowy poranek zastaliśmy na parkingu leśnym przy leśniczówce Kępino. Pierwszy ciepły weekend w tym roku poskutkował ogromną ilością śmieci pozastawowych przez odwiedzających las turystów.

Zachęcamy do korzystania z naszych obiektów turystycznych, jednocześnie apelując, aby zabierać swoje śmieci ze sobą do domu. Na parkingu w Kępinie w zeszłym roku został zamontowanych specjalny „workomat”.  Można z niego zabrać worek i zapakować swoje śmieci.  

Nadleśnictwo Wejherowo co roku przeznacza ponad 100 tyś. zł na uprzątanie lasu ze śmieci. Znaczna część tej kwoty przeznaczana jest właśnie na uprzątanie miejsc turystycznych. Zdarzają się również odpady budowlane, po remontowe, wielkogabarytowe i opony.

11 maja 2021 roku po raz 15 obchodzony jest Dzień bez śmiecenia. Jest to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko – Parlament Młodzieży” w 2007r., przedsięwzięcia firmowanego przez PRO  EUROPE, a koordynowanego i organizowanego w Polsce przez Rekopol o.o.o. SA.

Celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. 

Włączając się w obchody tego dnia apelujemy jeszcze raz, aby swoje śmieci zabrać ze sobą do domu. Pozostawiając miejsce odpoczynku w stanie takim jakie sami chcielibyśmy zastać.