Asset Publisher Asset Publisher

JAK POMAGAĆ PTAKOM - ośrodki rehabilitacyjne

Lubimy pomagać zwierzakom. I super. Jeżeli jednak znajdziemy młode zwierzę bez opieki, najpierw zastanówmy się, czy ono na pewno potrzebuje naszej pomocy.

Do naszego ośrodka rehabilitacji w Sobieńczycach trafił ostatnio młody puszczyk. Czy wymagał pomocy?

https://telewizjattm.pl/dzien/2023-03-10/60893-piskle-puszczyka-pod-opieka-lesnikow.html?play=on

Małe, nieopierzone i poza gniazdem pisklę rzeczywiście może być zagrożone. Szybkie działanie prawdopodobnie uratuje mu życie. Ale jeżeli nie ma widocznych obrażeń i ptak jest żywotny, to poszukajmy gniazda i tam go odłóżmy. Albo po prostu zostawmy.

Coraz większym problem jest tzw. pseudopomoc, czyli każdorazowe zabieranie zwierząt znalezionych na ziemi, które nam wydają się porzucone lub chore. A np. młode ptaki siedzące na ziemi bardzo często nie potrzebują naszego wsparcia. Te maluchy z puchem i widocznymi już piórami są nazywane podlotami. Choć nie każdy musi znać ten fachowy termin, on sam już trochę podpowiada – te ptaki uczą się latać.  To młode, jeszcze niesamodzielne, które właśnie opuściły gniazdo i rozpoczynają naukę. Nad nimi z daleka czuwają rodzice. Same sobie świetnie radzą.

Inaczej powinniśmy się zachować, jeżeli widać jakieś skaleczenia. Takiego ptaka możemy zawieźć do specjalistycznego ośrodka. W naszym województwie jest kilka takich miejsc.

Te ośrodki pomagają zwierzętom. My sami nie powinniśmy tego robić.  Kogo i gdzie zawieść, określa zakres działania danego ośrodka. Reguluje to specjalna Decyzja wydana przez  Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Do Sobieńczyc przyjmujemy tylko wybrane ptaki drapieżne.  Ostoja w Pomieczynie z kolei przyjmuje wszystkie ptaki i jeszcze wskazane ssaki.

W tabeli są przedstawione adresy, zakres działania i numery telefonów czterech ośrodków w województwie pomorskim.

Nazwa ośrodka rehabilitacyjnego

Lokalizacja

Adres korespondencyjny

Zakres działalności ośrodka

Nadleśnictwo Wejherowo

Leśnictwo Sobieńczyce
oddział 45
gm. Krokowa

ul. Sobieskiego 247B
84-200 Wejherowo

tel.: 58 67-29-801
fax: 58 67-29-800

ptaki (jastrzębiowe, sokołowe, sowy) 

Technikum Leśne w Warcinie im. prof. Stanisława Sokołowskiego

Warcino 1
77-230 Kępice


Warcino 1
77-230 Kępice

tel.: 59 85-76-001

ptaki (sokołowe i sowy)

Fundacja Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja

ul. Słupia 30C
83-305 Pomieczyno

ul. Słupia 30c,
83-305 Pomieczyno

ptaki i ssaki (jeżowate, zającowate, wiewiórka pospolita, popielica, orzesznica)

Fundacja Dziki Azyl - Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt

ul. Franciszkańska 
76-251 Kobylnica

ul. Szafranka 10/31
76-200 Słupsk

ptaki (wróblowate, kormorany, dzięciołowate, perkozy, sowy, kaczkowate, jerzykowate, lelkowate, dudkowate, kukułkowate, kurowate, żurawie, chruściele, alki, sieweczkowate, ostrygojady, mewowate, bekasowate), bocian biały, bocian czarny, gołąb miejski, grzywacz, sierpówka), ssaki (nietoperze, zajęczaki, gryzonie, jeżowate, łasicowate, ryjówkowate, dzik, jeleń szlachetny, kret, lis, łoś, sarna, wilk)