Asset Publisher Asset Publisher

Rola człowieka w kształtowaniu krajobrazu.

Niekiedy nawet drobne, jednostkowe działanie może wpływać na budowę całej panoramy.

Nadleśnictwo Wejherowo co rocznie prowadzi przegląd obiektów, które mają udogadniać pobyt ludzi odwiedzających las. Obserwacje natężenia ruchu turystycznego na poszczególnych szlakach pozwalają na ukierunkowanie działań oraz ich natężenia zgodnie z potrzebami społecznymi.
W bieżącym roku w związku z dużą popularnością Jeziora Dobrego jako miejsca rekreacji, Nadleśnictwo postanowiło zmodernizować zlokalizowane nad nim obiekty turystyczne. Została odnowiona wiata wraz z kominkiem. Dodatkowo wyposażono ją w cztery bardzo solidne dębowe ławostoły. Obecnie trwają prace związane z wymianą oraz remontami infrastruktury towarzyszącej.
Niestety takie działanie Nadleśnictwa „spotkało się z negatywnym odbiorem" wśród części społeczeństwa. Najwyraźniej ład przestrzenny oraz nowe ławki nie przypadły do gustu niektórym ludziom. Już po kilku dniach od zakończenia remontu wiaty blat jednego z ławostołów został wypalony. Prawdopodobnie ktoś ustawił na nim grilla. Ale w weekend 12-13 grudnia ktoś zamanifestował swój sprzeciw wobec wprowadzonego ładu poprzez wysypanie przyczepki śmieci po remontowych nad brzegiem zbiornika. Teraz można podziwiać nietuzinkowy kadr: słońce prześwitujące między drzewami na przeciwległym brzegu jeziora ze stertą śmieci na pierwszym planie płynnie przechodzących w taflę wody.
Jezioro Dobre jest znane większości mieszkańców okolicznych miejscowości jako miejsce niezwykle urokliwe- szczególnie w jesienno-zimowej aurze. Niestety ktoś ten urok zabił.