Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty terenowe „SOS dla sów”

Miejsce spotkania:

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej MUZA, Leśnictwo Kępino, Nadleśnictwo Wejherowo

Termin:

03.03.2017, godz. 18:00 – 21:00

     

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Nadleśnictwem Wejherowo zapraszają na kolejne bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów". Odbywają się one w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Ochrony Sów – Kampanii edukacyjnej pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności". Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Spotkania terenowe są częścią rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Do tej pory uczestniczyło w nich blisko 270 osób. Aktualnie są to dziewiąte warsztaty na terenie woj. pomorskiego. Zapraszamy na nie zarówno mieszkańców Pomorza – rodziny z dziećmi, osoby indywidualne - jak i turystów, którym bliska sercu jest przyroda Puszczy Darżlubskiej i sowy. Najbliższe spotkanie odbędzie się 03.03.2017 r. w Leśnictwie Kępino. Rozpocznie się o godz. 18:00 krótką pogadanką w sali Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej MUZA Nadleśnictwa Wejherowo.

Warsztaty „SOS dla sów" są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, jak i niekiedy strach. Wynika on z niewiedzy, przekazywanych zabobonów o zwiastowaniu przez sowy nieszczęść czy śmierci. Naszym spotkaniem chcemy rozwiać wątpliwości o niesłusznie przypisywanym im mocom, przybliżyć ekologię tych ptaków, opowiedzieć i pokazać ciekawostki z ich życia. Pokazać i opowiedzieć, w jaki sposób prowadzić obserwacje sów, nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia dla tych ptaków. Przybliżymy specyfikę prac badawczych prowadzonych ze stymulacją głosową z różnymi zestawami sprzętów do wabienia oraz profesjonalnym nagrywaniem dźwięków przyrody za pomocą mikrofonów kierunkowych. To będzie dobra okazja, by nauczyć się rozpoznawania choćby kilku głosów różnych gatunków sów, zobaczenia sonogramów. Rozmawiając zaś o ochronie tych ptaków pokażemy przykładowe budki i kosze lęgowe. Opowiemy też o naszej niezwykle ważnej inicjatywie – Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania. Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju, co przełożyć się może na efektywną ich ochronę. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel. Spotkanie z nami to wyjątkowa okazja do prowadzenia wspólnych nasłuchów sów zasiedlających okolicę ośrodka edukacyjnego.

Uczestników warsztatów prosimy o zabranie latarek, odpowiedniego, ciepłego terenowego ubioru oraz prowiantu.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy (max 30 miejsc). Zapisy prowadzi Michał Malawski – kontakt: malavva@o2.pl

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na: link

OSOBA DO KONTAKTU w sprawie projektu edukacyjnego i warsztatów: koordynator projektu – Ewelina Kurach: ewelina.kurach@sowy.sos.pl tel. 511-298-539.