Asset Publisher Asset Publisher

XI LEŚNY FESTYN EDUKACYJNY

Leśnicy gdańscy zapraszają na doroczny festyn.

Leśnicy gdańscy zapraszają na doroczny festyn.

      Gdańscy leśnicy po raz jedenasty zapraszają mieszkańców Trójmiasta i turystów na Leśny Festyn Edukacyjny, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się na gdyńskim Skwerze Kościuszki w sobotę, 5 września.   Organizowana w poprzednich latach na Placu Kuracyjnym w Sopocie impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem przyciągając sięgającą 40 tysięcy osób rzeszę odwiedzających.

        W trakcie festynu leśnicy gwarantują doskonałą zabawę połączoną z możliwością uzyskania odpowiedzi na  wszystkie pytania dotyczące lasu, jego mieszkańców i prowadzonej w nim gospodarki, dzięki której powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rośnie. W pomorskim jest to już ponad 36 procent obszaru całego województwa co stawia nasz region na trzecim miejscu w kraju, po lubuskim i podkarpackim,  pod względem lesistości.

        W festynowych namiotach można będzie prześledzić proces hodowli drzewostanu poczynając od pozyskiwania i wysiewania nasion aż po wiek dojrzały i ścinkę na potrzeby człowieka. Całość urozmaicona będzie licznymi warsztatami,  prezentacjami i pokazami. Dla chętnych, bez względu na wiek, przygotowana została gra miejska, warsztaty recyklingowe i konkurs poetycki na wiersz o tematyce leśnej. Po raz pierwszy w trakcie festynu zaprezentowany zostanie harwester czyli wielooperacyjny kombajn do ścinki drzew. Poza nim leśnicy przygotowali także prezentację nowoczesnych narzędzi informatycznych wspomagających ich codzienną pracę a szczególnie interesująco zapowiada się pokaz skaningu laserowego pozwalającego obecnie na szybki pomiar zasobności drzewostanu, jego wieku i składu gatunkowego. W trakcie festynu wśród jego uczestników obecni będą przez cały czas sokolnicy z Tucholi ze swoimi podopiecznymi ptakami drapieżnymi.

      Do udziału w festynie leśnicy zaprosili liczne grono instytucji i organizacji partnerskich. W namiocie Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzona będzie nauka rozpoznawania gatunków grzybów. Pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych informować będą o najciekawszych atrakcjach turystycznych regionu. Interesująco zapowiadają się także ekspozycje przygotowane przez gdański oddział Ligi Ochrony Przyrody i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. W miasteczku ruchu drogowego przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku można będzie wziąć udział w teście zderzeniowym na symulatorze lub zakładając specjalne „magiczne" okulary sprawdzić swoje możliwości poruszania się będąc pod wpływem alkoholu.

      Artystycznym akcentem festynowej ekspozycji będzie wystawa prac studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace projektowe dotyczące między innymi Ogrodu Botanicznego w Marszewie powstały w Pracowni Podstaw Projektowania Architektury zaś rzeźbiarskie kompozycje to dzieła studentów Pracowni Rzeźby pod kierunkiem dr hab. Marty Branickiej.

     Niewątpliwie wyjątkową okazją będzie możliwość  posmakowania i zakupu wyrobów z runa leśnego przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Osieczna. Te „Leśne Delikatesy" zawsze cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze względu na możliwość uzupełnienia domowych spiżarń o sprawdzonej jakości przetwory.

      Festynowi towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Jantar" z Cewic, grup taneczno-wokalnych z gdańskiego Pałacu Młodzieży, składającego się z samych leśników zespołu rockowego „M22" ze Strzebielina i folkowo-szantowej grupy „Fucus". Około godz. 16:30 na estradzie pojawi się gwiazda imprezy, znana trójmiejska formacja DETKO BAND.

Gdańscy leśnicy zapraszają w sobotę, 5 września od godziny 11:00 na Skwer Kościuszki w Gdyni.

Festyn zlokalizowany będzie na placu przed gdyńskim Akwarium a rozmieszczenie poszczególnych stoisk przedstawia poniższa mapka:

 

Numery i tematy stoisk. Stoiskom oznaczonym numerami towarzyszyć będą flagi, tzw. batfany, z wizerunkami roślin chronionych. Wizyta w każdym z nich wraz z udziałem w prostym zadaniu konkursowym potwierdzonym pieczątką na specjalnej karcie (do pobrania w punkcie informacyjnym festynu) nagradzana będzie upominkiem.

 

1)  „Od nasionka do drzewa".  (flaga: naparstnica zwyczajna)
2)
  „Las pod opieką człowieka – hodowla i pielęgnacja"  (flaga: wielosił błękitny)
3)
   „Ochrona lasu i łowiectwo" (flaga: pełnik europejski)
4)
  „Nowoczesność"  (flaga: tojad dzióbaty)
       IBL
- LIFE+ ForBioSensing" oraz innowacyjne techniki w leśnictwie
5)
„Pozyskanie drewna" (flaga: kukułka russowa)
6)"Ochrona przyrody"  (flaga: wrzosiec bagienny)
7)
„Edukacja, LKP" (flaga: wawrzynek wilczełyko)
8)
„Udostępnienie lasu, turystyka, prawo w lesie" (flaga: lilia złotogłów)

Konkursy plastyczne, wystawa zdjęć.
Warsztaty recyklingowe.
Maszyna wielooperacyjna HARWESTER.

PARTNERZY:

WSSE – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
LOP – Liga Ochrony Przyrody
PZPK – Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.
KWP - Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku