Asset Publisher Asset Publisher

INFORMACJA O ZABIEGU RATOWNICZYM PRZECIWKO BRUDNICY MNISZCE

Nadleśnictwo Wejherowo informuje, że w dniach 10 maja do dnia 29 maja 2024 r., na terenie leśnictwa Jastarnia będzie wykonywany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.)

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2023 roku przez służby ochrony lasu określono wysokie zagrożenie dla drzewostanów na terenie półwyspu Helskiego za strony brudnicy mniszki. Od wczesnej wiosny, służby ochrony lasu nadal monitorują zagrożony obszar i na podstawie przeprowadzonych badań (liczenie ilości gąsienic motyla w koronach drzew) podjęto decyzję co do wielkości powierzchni objętej zabiegiem ratowniczym, która ostatecznie wyniesie 1 201 ha.

Zabieg prewencyjny będzie wykonany metoda lotniczą i obejmie wyłącznie tereny leśne. Wykonany zostanie w rygorach przepisów prawa polskiego oraz UE. Zabiegi wykonywane będą w możliwie jak najkrótszym czasie, z uwzględnieniem właściwych warunków atmosferycznych ( wilgotność względna powietrza nie mniejsza niż 60%; prędkość wiatru nie przekracza 3m/sek). Loty wykonywane będą we wczesnych godzinach porannych i wieczornych, tak aby chronić pszczoły i inne owady zapylające.

Celem przeprowadzenia zabiegu jest ograniczenie w znacznym stopniu rozwoju szkodliwych owadów w wytypowanych obszarach, jest to obecnie najskuteczniejsza metoda ograniczenia zagrożenia ze strony brudnicy mniszki, przy minimalnym wpływie na pozostałe elementy środowiska.  

 

W okresie wykonywania zabiegów ratowniczych prosimy o niewchodzenie na tereny zabiegów i przestrzeganie wszystkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej.