Asset Publisher
Budka lęgowa dla ptaków: dla jerzyków
Typ budki lęgowej: dla jerzyków
Jerzyki są wyjątkowe, bo żyją rzeczywiście w powietrzu: jedzą, odpoczywają, śpią. Latają z zawrotną wręcz prędkością (140-160 km/h). Czasami gdy muszą odpocząć, przywierają do pionowych ścian, jednak zasadniczo nigdy nie siadają na ziemi. Inna bardzo ciekawa cecha to zapadanie w stan odrętwienia. Młode pisklaki potrafią hibernować, gdy brakuje im pokarmu. W takim stanie wytrzymują nawet kilka tygodni, choć nie zawsze to skuteczna metoda.
Budka przeznaczona dla Jerzyków. Chętnie też zasiedlana jest przez wróble, pleszki, kopciuszki i szpaki. Otwór wlotowy ma owalny kształt i wynosi 65 mm na 30 mm.
Jerzyki przystosowane są do życia w górach. Żyją w koloniach (grupach). Gdy człowiek zaczął budować wysokie budynki, skolonizowały miasta. Dzięki tej drugiej lokalizacji możemy je często obserwować. Gnieżdżą się w szczelinach lub na półkach skalnych oraz w stropodachach, innych szczelinach budynków lub specjalnych budkach. Ważne by były wysoko i aby była przestrzeń na wylocie. Jerzyki spadają w dół i dopiero potem wzbijają się w powietrze.
W Polsce przebywają tylko ok. 4 miesiące. Bardzo przywiązują się do miejsca gniazdowania i są mu wierne. Przylatują na początku maja i już w sierpniu odlatują.
Jest wiele pomysłów i programów, by zapewnić jerzykom miejsca lęgowe, a ich rola w zmniejszaniu liczebności owadów w miastach jest nie do przecenienia. Budki zaleca się wieszać w grupach. Jerzyki nie występują w lesie i tam nie wiesza się budek.
fot. Maciej Szymański