Asset Publisher
Kogo można spotkać w naszym lesie ? Rysia!
Oczywiście tego wyjątkowego. Wiemy, że „wszystkie Ryśki to porządne chłopaki”, ale nasz ryś jest kotem.
To Ryś euroazjatycki – jeden z największych drapieżników Europy. Wielkością można go porównać do owczarka niemieckiego. Cechą charakterystyczną są pędzelki czarnych, sztywnych włosów na uszach. Te włoski skupiają fale dźwiękowe i umożliwiają szybką lokalizację dźwięku.
Łacińska nazwa rysia Lynx pochodzi od greckiego lygx lub lenkos, to znaczy świecący. Zawdzięcza ją swojemu bystremu wzrokowi. Polskie określenie „ryś” to słowo prasłowiańskie, dziś moglibyśmy je przetłumaczyć jako „szybki” (za wikipedia.org)Ryś ma doskonały wzrok. Sarnę widzi z odległości 500 m, a mysz z 75 metrów!
Szczególnym organem dotykowym są wibrysy – szczecinowate włosy umiejscowione na pysku, policzkach i nad oczami, połączone z nerwami czuciowymi, które prawdopodobnie ułatwiają precyzyjne chwytanie ofiary i zlokalizowanie miejsca na ciele w celu szybkiego uśmiercenia.
W Polsce żyje około 200 osobników. Podlega ochronie od 1995 roku. Stan populacji w Europie oceniany jest jako stabilny i szacowany na około 8000 osobników.
Od lat prowadzone są próby zwiększenia populacji rysia. Jedną z takich inicjatyw jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”.
Nasz osobnik prawdopodobnie jest jednym z tych wypuszczonych z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i tym samym, który pojawił się wcześniej na terenie Nadleśnictwa Strzebielino i Choczewo.Te wyjątkowe odwiedziny sfotografował leśniczy Patryk Wenta.
Ryś euroazjatycki należy do rzędu ssaków drapieżnych, do rodziny kotowatych, bardzo jednorodnej pod względem anatomicznej. W tej rodzinie są drapieżniki o ogromnej różnicy wielkości ciała: od 1 kg - kot rdzawy z Indii i Cejlonu, poprzez naszego rysia 12-35 kg, do 360 kg tygrysa syberyjskiego. Przy czym została ona podzielona na dwie podrodziny, tzw. małe koty i duże koty.
Rysie są bardzo szybkie i zwinne, ale szybko się męczą. Wędrują nawet do 50 km dziennie, świetnie pływają. Jednak najwięcej czasu spędzają na spaniu.