Asset Publisher
XI LEŚNY FESTYN EDUKACYJNY
Leśnicy gdańscy zapraszają na doroczny festyn.
Leśnicy gdańscy zapraszają na doroczny festyn.
Gdańscy leśnicy po raz jedenasty zapraszają mieszkańców Trójmiasta i turystów na Leśny Festyn Edukacyjny, który w tym roku po raz pierwszy odbędzie się na gdyńskim Skwerze Kościuszki w sobotę, 5 września. Organizowana w poprzednich latach na Placu Kuracyjnym w Sopocie impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem przyciągając sięgającą 40 tysięcy osób rzeszę odwiedzających.
W trakcie festynu leśnicy gwarantują doskonałą zabawę połączoną z możliwością uzyskania odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące lasu, jego mieszkańców i prowadzonej w nim gospodarki, dzięki której powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rośnie. W pomorskim jest to już ponad 36 procent obszaru całego województwa co stawia nasz region na trzecim miejscu w kraju, po lubuskim i podkarpackim, pod względem lesistości.
W festynowych namiotach można będzie prześledzić proces hodowli drzewostanu poczynając od pozyskiwania i wysiewania nasion aż po wiek dojrzały i ścinkę na potrzeby człowieka. Całość urozmaicona będzie licznymi warsztatami, prezentacjami i pokazami. Dla chętnych, bez względu na wiek, przygotowana została gra miejska, warsztaty recyklingowe i konkurs poetycki na wiersz o tematyce leśnej. Po raz pierwszy w trakcie festynu zaprezentowany zostanie harwester czyli wielooperacyjny kombajn do ścinki drzew. Poza nim leśnicy przygotowali także prezentację nowoczesnych narzędzi informatycznych wspomagających ich codzienną pracę a szczególnie interesująco zapowiada się pokaz skaningu laserowego pozwalającego obecnie na szybki pomiar zasobności drzewostanu, jego wieku i składu gatunkowego. W trakcie festynu wśród jego uczestników obecni będą przez cały czas sokolnicy z Tucholi ze swoimi podopiecznymi ptakami drapieżnymi.
Do udziału w festynie leśnicy zaprosili liczne grono instytucji i organizacji partnerskich. W namiocie Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzona będzie nauka rozpoznawania gatunków grzybów. Pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych informować będą o najciekawszych atrakcjach turystycznych regionu. Interesująco zapowiadają się także ekspozycje przygotowane przez gdański oddział Ligi Ochrony Przyrody i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. W miasteczku ruchu drogowego przygotowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku można będzie wziąć udział w teście zderzeniowym na symulatorze lub zakładając specjalne „magiczne" okulary sprawdzić swoje możliwości poruszania się będąc pod wpływem alkoholu.
Artystycznym akcentem festynowej ekspozycji będzie wystawa prac studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace projektowe dotyczące między innymi Ogrodu Botanicznego w Marszewie powstały w Pracowni Podstaw Projektowania Architektury zaś rzeźbiarskie kompozycje to dzieła studentów Pracowni Rzeźby pod kierunkiem dr hab. Marty Branickiej.
Niewątpliwie wyjątkową okazją będzie możliwość posmakowania i zakupu wyrobów z runa leśnego przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Osieczna. Te „Leśne Delikatesy" zawsze cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze względu na możliwość uzupełnienia domowych spiżarń o sprawdzonej jakości przetwory.
Festynowi towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Jantar" z Cewic, grup taneczno-wokalnych z gdańskiego Pałacu Młodzieży, składającego się z samych leśników zespołu rockowego „M22" ze Strzebielina i folkowo-szantowej grupy „Fucus". Około godz. 16:30 na estradzie pojawi się gwiazda imprezy, znana trójmiejska formacja DETKO BAND.
Gdańscy leśnicy zapraszają w sobotę, 5 września od godziny 11:00 na Skwer Kościuszki w Gdyni.
Festyn zlokalizowany będzie na placu przed gdyńskim Akwarium a rozmieszczenie poszczególnych stoisk przedstawia poniższa mapka:
Numery i tematy stoisk. Stoiskom oznaczonym numerami towarzyszyć będą flagi, tzw. batfany, z wizerunkami roślin chronionych. Wizyta w każdym z nich wraz z udziałem w prostym zadaniu konkursowym potwierdzonym pieczątką na specjalnej karcie (do pobrania w punkcie informacyjnym festynu) nagradzana będzie upominkiem.
1) „Od nasionka do drzewa". (flaga: naparstnica zwyczajna)
2) „Las pod opieką człowieka – hodowla i pielęgnacja" (flaga: wielosił błękitny)
3) „Ochrona lasu i łowiectwo" (flaga: pełnik europejski)
4) „Nowoczesność" (flaga: tojad dzióbaty)
IBL - LIFE+ ForBioSensing" oraz innowacyjne techniki w leśnictwie
5) „Pozyskanie drewna" (flaga: kukułka russowa)
6)"Ochrona przyrody" (flaga: wrzosiec bagienny)
7) „Edukacja, LKP" (flaga: wawrzynek wilczełyko)
8) „Udostępnienie lasu, turystyka, prawo w lesie" (flaga: lilia złotogłów)
Konkursy plastyczne, wystawa zdjęć.
Warsztaty recyklingowe.
Maszyna wielooperacyjna HARWESTER.
PARTNERZY:
WSSE – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
LOP – Liga Ochrony Przyrody
PZPK – Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.
KWP - Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku