Obiekty edukacyjne
Ogród przy siedzibie nadleśnictwa
Ogród dendrologiczny przy siedzibie Nadleśnictwa funkcjonuje od 1996r. To około 1,00 ha powierzchni zlokalizowana pomiędzy ulicami Sobieskiego i Strzelecką
Ogród przy nadleśnictwie powstał w 1997r. Na powierzchni ok. 0.80 ha posadzono ponad 150 gatunków i odmian różnych krzewów i drzew. W ogrodzie została wybudowana wiata, z której mogą korzystać uczniowie uczestniczący w zajęciach edukacyjnych.
Korzystanie z ogrodu jest bezpłatne. Można go zwiedzać w godzinach pracy biura tj. od 7.00 do 15.00. Do ogrodu nie wolno wprowadzać psów. Dzieci mogą przebywać w ogrodzie tylko pod opieką dorosłych (rodziców lub ich prawnych opiekunów). Aby bezpiecznie korzystać z wszystkich jego atrakcji zapoznaj się z regulaminem.
Projekt ogrodu przygotowała Pani Urszula Nawrocka Grześkowiak – kierownik Katedry Dendrologii i Kształtowania Terenów Zieleni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie .
W ogrodzie zgromadzonych jest kilka ciekawych kolekcji.
SOSNOWATE (Pinaceae)
Rodzina skupia około 250 gatunków drzew (sosny, jodły, świerki, modrzewie). W naszym ogrodzie tę rodzinę reprezentują głównie sosny. Jodły i świerki występują tylko jako odmiany ozdobne. Modrzew reprezentowany jest przez rodzimy gatunek lasotwórczy – modrzewia europejskiego.
Sosny są roślinami jednopiennymi, co oznacza, że na jednym drzewie występują kwiatostany męskie i żeńskie. Uznawane były za symbol długiego życia. W Chinach stanowią symbol nieśmiertelności, stałości i siły. W Chinach i Japonii stosowano obrzędowy zwyczaj picia herbaty pod sosną. W Polsce w środowisku naturalnym rosną 4 gatunki:
sosna pospolita
limba – objęty ochroną gatunkową
sosna górska (kosówka) – objęty ochroną gatunkową
sosna błotna
W ogrodzie nadleśnictwa rosną następujące sosny:
Sosna górska – krzew lub małe drzewo. Dorasta do 3,5 m. Występuje w górach, do wysokości 2500 m n.p.m. Powyżej górnej linii lasu tworzy piętro kosodrzewiny (kosówka). Podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Rośliny jednopienne.
Sosna oścista – dorasta do 15 m. Pochodzi z Ameryki Płn. z Gór Skalistych. W Polsce gatunek uprawiany był od 1866 r. Niektóre okazy sosny ościstej dożywają (1500) 3000 - 4600 lat.
Sosna czarna – dorasta do 30 m. Pochodzi z gór Południowej i Środkowej Europy oraz Azji Mniejszej. W Polsce gatunek sadzony od 1821 r.
Sosna Armanda - dorasta do 35 m. Pochodzi z Azji (Chiny, Tajwan, Mjanma/Birma). Odkryta przez Armanda David'a (1826 -1900) w 1884 r. Wprowadzona została do handlu we Francji. Nasiona są jadalne.
Sosna żółta – dorasta do 60m. Pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy gatunek sprowadzony został w 1826 roku.
Żywe skamieliny reprezentuje:
MIŁORZĄB DWUKLAPOWY (Ginko biloba)
Gatunek bardzo stary. Wiek znalezionych kopalnych szczątków określa się na erę paleozoiczną. Jest rośliną dwupienną (osobne rośliny z męskimi kwiatami i osobne z żeńskimi). Na naturalnych stanowiskach rośnie tylko w Chinach. W Europie gatunek znany był od XVIII w. W Polsce prawdopodobnie po raz pierwszy pojawił się w Łańcucie w latach 1723 -28. Owocem jest pestkowiec z jadalnym nibyjądrem.
CYPRYSOWATE (Cupressaceae)
To kolejna rodzina znajdująca się w naszym ogrodzie. Do tej rodziny zalicza się około 150 gatunków, podzielonych na 30 rodzajów.
W ogrodzie występują przedstawiciele 3 rodzajów: jałowce, cyprysiki i żywotniki.
W roku 2015 do ogrodu zostały zakupione tabliczki. Zakup zrealizowano w ramach projektu „Las - drewno - człowiek - kompleksowy program podniesienia świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej na terenie RDLP w Gdańsku".