Wydarzenia Wydarzenia

SEJMIK EKOLOGICZNY

W dniu 27 kwietnia 2017 roku odbył się IV Młodzieżowy Sejmik Ekologiczny pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

Sejmik Młodzieżowy to konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą.

Organizują go nauczyciele Gimnazjum w Bolszewie i Nadleśnictwo Wejherowo wraz z Gminą Wejherowo. Dodatkowo do pomocy włączają się Akwarium Gdyńskie i Zarząd Powiatowy LOP. W tym roku z dużym zaangażowaniem przystąpił również PEWIK z Gdyni i Pomorski Park Naukowo Technologiczny – Laboratorium.

Sejmik składał się z dwóch części: prelekcyjnej i konkursowej. Pierwsza część rozpoczęła się występem artystycznym uczniów z kółka teatralnego pt. „Toaleta to nie śmietnik", a przygotowanym pod kierunkiem opiekuna szkolnej grupy teatralnej p. Mai Falkiewicz. Kolejna część to konkurs dla dwóch grup wiekowych: gimnazjalistów i licealistów.

Tegoroczne zagadnienia obejmowały biologię wybranych gatunków grzybów, owadów, różnorodność ekosystemów leśnych, florę i faunę Morza Bałtyckiego, zanieczyszczenia wód i sposoby ich usuwania. W trwającym 90 minut teście trzeba było odpowiedzieć na 70 pytań (zarówno zamkniętych i otwartych).

W grupie gimnazjalnej rywalizowało 5 szkół i 25 uczniów, a ponadgimnazjalnej 10 szkół i 32 uczestników.

Zwyciężył Marcin Borowicz(liceum) oraz Weronika Błaszkowska (gimnazjum).

W trakcie prac komisji konkursowej uczniowie i goście mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych „Pomiędzy magią a chemią – laboratorium alchemika", które przygotowały panie dr Joanna Głowacka i Joanna Kreczko – Kurzawa z Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego w Gdyni. Dodatkową atrakcją sejmiku była część prelekcyjna, podczas której wystąpienia przygotowały p. Katarzyna Borowiak (Bioróżnorodność Zatoki Puckiej), p. dr Anna Remiszewska – Skwarek (Technologia oczyszczania ścieków na przykładzie Grupowej Oczyszczalni Ścieków DĘBOGÓRZE) oraz p. Małgorzata Skrzypkowska (Ujmowanie i uzdatnianie wody).