Wydarzenia Wydarzenia

ŻYWY POMNIK w Nadleśnictwie Lipusz

Gdańscy leśnicy i harcerze Chorągwi Gdańskiej dotrzymują obietnicy.

Zgodnie z tą obietnicą, każdy kto nie zdążył posadzić swojego drzewka na terenach poklęskowych w Nadleśnictwie Lipusz,  w dniu 21 kwietnia 2018 r. będzie mógł to jeszcze zrobić. Na uczestników tego wydarzenia czekać będzie tym razem dodatkowa atrakcja. Organizatorzy akcji chcą nie tylko włączyć społeczeństwo do pracy przy  sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę terenach, ale dodatkowo, w sposób  niezwykle oryginalny, chcą upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

W dniu 20 października 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Lipusz,   w Leśnictwie Kłodno każdy z nas może być uczestnikiem historycznego wydarzenia, które Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda. W dniu tym,  w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzimy akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku  huraganu tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła – godła naszego Państwa. Wizerunek ten będzie miał szerokość ok. 310 m.

 

 Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy naszej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.

Miejsce tej akcji nie jest przypadkowe. Leśny orzeł ,,wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu.

Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.

Mamy nadzieję,  że w ten sposób, przez następne 100 lat ,,orzeł” przypominał będzie o historii, zarówno tego wyjątkowego dnia jak i historii Odrodzonej Ojczyzny.

 

 

Jak dojechać?

Początek akcji sadzenia ,,orła” godzina 13:00.