Asset Publisher Asset Publisher

Wypuszczenie pustułek.

13 maja wolność zwrócono 21 pustułkom, które trafiły do Nadleśnictwa Wejherowo z Azylu dla ptaków - Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.
Ptaki zostały przekazane do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Sobieńczycach 21 kwietnia. Po kilkunastodniowej aklimatyzacji została wypuszczone. W ramach współpracy pomiędzy ośrodkami, która została nawiązana w 2011 r., sobieńczycką wolierę opuściło już 162 pustułek.
Moment radosny, jednak cień na niego rzuca fakt, iż większość z przekazywanych ptaków nigdy nie powinna trafić pod opiekę ludzi. Pustułki na stałe wpisały się już w krajobraz warszawskich blokowisk, gdzie zanjdują dogodne warunki do gniazdowania. Młode w trakcie zdobywania pierwszych doświadczeń w lataniu są podnoszone przez mieszkańców i przekazywane do Azylu, jako potrzebujące pomocy.
Nie ingerujmy bez potrzeby w życie młodych zwierząt. Przed podjęciem działania warto poobserwować zwierzę oraz okolicę aby upewnić się, czy rzeczywiście zostało porzucone lub czy jest ranne.